×

تماس با ما

آموزش لیسنینگ انگلیسی

 • آموزش لیسنینگ انگلیسی و سایر مهارت‌های چهارگانه زبان

  مهارت‌های یادگیری زبان انگلیسی شامل چهار مهارت اساسی است و از مهمترین آن‌ها که مبنای آموزش زبان انگلیسی است، آموزش لیسنینگ (Listening) انگلیسی است. به عبارت دیگر، در صورتی که مهارت شنیداری بالایی داشته باشید، در سایر مهارت‌ها از جمله گفتاری، نوشتاری، خواندن، درک متن و گرامر نیز مهارت بالایی کسب خواهید کرد. مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی یک رکن اساسی است که نمی توان اهمیت آن و تلفیق آن با دیگر مهارت های زبان انگلیسی مانند خواندن و نوشتن را نادیده گرفت که تا حد زیادی در مهارت گفتاری و سپس در پیشرفت زبان انگلیسی منعکس می شود. به ویژه اینکه مهارت اسپیکینگ (speaking) نیز به مهارت شنیداری بالا نیاز دارد تا بتوانید به انگلیسی روان صحبت کنید. مهارت‌های اصلی آموزش و یادگیری زبان، به صورت فهرست‌وار، به شرح زیر است:

  • مهارت شنیداری یا لیسنینگ (Listening)؛
  • مهارت گفتاری یا اسپیکینگ (speaking)؛
  • مهارت نوشتاری یا رایتینگ (writing)؛
  • مهارت خواندن یا ریدینگ (reading)؛

   

  مهارت شنیداری انگلیسی چیست؟

  مهارت شنیداری یعنی درک آنی و سریع معنا و مفهوم دقیق و صحیح واژه‌ها، تسلط به لحن بیان جملات و کلمات، شناخت اصوات، تلفظ صحیح واژه‌ها و درک بهتر جملات تاکیدی یا پرسشی. محور آموزش لیسنینگ انگلیسی، پردازش سریع و دقیق جملات انگلیسی و درک آن‌ها به زبان مادری یا محلی در ذهن است.

  برای آموزش مهارت های شنیداری عمومی خود، لازم است دانش و تجربه را در طول سالیان متمادی پرورش دهید.

  متأسفانه، هیچ روش جادویی برای بهبود چشمگیر مهارت های شنیداری انگلیسی شما در مدت زمان کوتاه وجود ندارد. بی حوصله نباش و تلاش مستمر راه شاهانه است، پس حواسمان به این باشد.

  چرا آموزش لیسنینگ انگلیسی مهم است؟

  از بین مهارت‌های چهارگانه، مهارت‌های شنیداری و گفتاری، چالشی‌ترین و در عین حال کاربردی‌ترین و مهمترین مهارت‌ها هستند. مبنای یادگیری آموزش زبان انگلیسی، ارتباطات مناسب و برقراری تعامل است و مهارت شنیداری به عنوان پیش نیاز مهارت‌های ارتباطی عمل می‌کند. گاهی اوقات از اینکه هر کلمه ای را که به زبان انگلیسی می شنویم را نمی فهمیم، با وجود اینکه دایره لغات و عبارات زیادی داشته باشیم، ناامید می شویم و ممکن است به سختی افرادی را که آهسته صحبت می کنند درک کنیم. بنابراین، مهارت شنیداری ورودی طبیعی برای یادگیری زبان انگلیسی است که به شدت بر بقیه مهارت ها تأثیر می گذارد.

  که اگر شما بخواهید یک پیش نیاز از این مهارت را یاد بگیرید، آموزش زبان انگلیسی دوازدهم موثر است.

  به یاد داشته باشیم که هدف اصلی آموزش زبان انگلیسی نیز، برقراری ارتباط مناسب با مردم کشورهای انگلیسی زبان است. بنابراین آموزش لیسنینگ انگلیسی، در سفر‌های کاری مختلف، مهاجرت، سفر‌های توریستی و گردشگری، فرصت‌های مطالعاتی و دانشجویی کارایی اصلی و اساسی دارد.

  در اینجا دوره های مهارت گوش دادن به زبان انگلیسی ارائه می شود که مهارت های زبانی را به یکدیگر پیوند می دهد تا توانایی های شما و به طور کلی بهبود زبان انگلیسی شما را افزایش دهد. توانایی گوش دادن نیز پیش نیاز مکالمه است. هرچقدر هم که دانش انگلیسی داشته باشید، نمی توانید صحبت کنید. پس به آموزش ها توجه کنید.

  امتیازات و مزایای آموزش لیسنینگ (Listening) انگلیسی

  آموزش لیسنینگ انگلیسی، مزایا و امتیازات زیادی به همراه دارد که برخی از مهمترین آن‌ها به شرح زیر است:

  • معنا و مفهوم مکالمات روزانه را با دقت متوجه می‌شوید و لذا می‌توانید در موقعیت‌های گوناگون، ارتباط و تعامل مطلوب را برقرار کنید؛
  • از محتوای سخنرانی‌های مختلف، کارگاه‌ها و دوره‌ زبان انگلیسی آنلاین، وبینارها‌ و لایو‌های اینستاگرامی انگلیسی، به راحتی آگاهی پیدا کنید؛
  • از تماشای فیلم‌های سینمایی و یا سریال‌های تلویزیونی مورد علاقه خود به زبان اصلی آن و بدون نیاز به زیرنویس و یا دوبله، لذت ببرید؛
  • کتاب‌های صوتی مورد علاقه خود را به زبان اصلی آن و بدون نیاز به وجود نسخه چاپی یا پی دی اف، به راحتی مطالعه کنید؛
  • رویداد‌های سیاسی، اجتماعی وفرهنگی مورد علاقه خود را از طریق مشاهده و شنیدن اخبار تلویزیونی و رادیویی، بدون واسطه و سریع دنبال کنید؛
  • آموزش لیسنینگ (Listening) انگلیسی و مهارت شنیداری بالا، انگیزه و اعتماد به نفس زبان‌آموز را در یادگیری سایر مهارت‌های زبانی افزایش خواهد داد. در حقیقت با تقویت مهارت شنیداری، یادگیری سایر مهارت‌ها سریعتر و آسان‌تر است.

  اصول اولیه مطالعه شنیداری کلمات و گرامر هستند!

  این به یک معنا طبیعی است، اما پس از شنیدن یک کلمه یا جمله که 10000 بار آن را متوجه نمی شوید، هرگز نمی توانید آن را درک کنید. افزایش دایره لغات و آموزش گرامر اساس گوش دادن خواهد بود. زبان عمدتاً از سه عنصر گرامر، گفتار و واژگان تشکیل شده است و هر کجا که آن را نداشته باشید، نمی توانید به طور رضایت بخشی از آن استفاده کنید.

  اول در مورد کلمه

  اگر دلیل مطالعه لیسنینگ شرکت در آزمون TOEIC باشد، انتخاب و به خاطر سپردن واژگانی که در قسمت لیسنینگ TOEIC آسان است، کوتاه ترین و سریع ترین است.

  از طرف دیگر، اگر از آن در یک محیط تجاری استفاده می کنید، باید از قبل شرایط فنی کسب و کار را بدانید.

  یادگیری گرامر موضوع بزرگی است، اما قبل از هر چیز، ایده خوبی است که گرامر انگلیسی را بعد از دبیرستان به طور تقریبی مرور کنید.

  روش‌های مؤثر برای آموزش لیسنینگ (Listening) انگلیسی

  آموزش لیسنینگ (Listening) انگلیسی از جمله مهارت‌هایی است که نیاز به تمرین مداوم و بسیار زیادی دارد. با این حال، وجود امکانات دم دستی و متنوع رایگان، ارزان و فراوان یکی از ویژگی‌های آن است. ساده‌ترین ملزومات آموزش لیسنینگ انگلیسی مانند فیلم و سریال زبان اصلی و کتاب‌های صوتی و فایل صوتی انگلیسی برای تقویت لیسنینگ، به راحتی در اینترنت در دسترس قرار دارند. البته نکته مهم این است که بین تلفظ آمریکایی و انگلیسی باید تمایز قائل شد. مزیت دیگر نیز است است که  شخص می‌تواند به تنهایی و بدون نیاز به کمک افراد دیگر اقدام به تقویت مهارت شنیداری خود کند.

  آموزش لیسنینگ انگلیسی درک و شناخت از تفسیر آوا‌ها و اصوات، کلمات و جملات است. مهارت شنیداری، خود شامل چند مهارت فرعی است. به عبارت دیگر، برای اینکه بتوانید خوب بشنوید باید کلمات و واژه‌ها را به خوبی به خاطر سپرده باشید. همچنین آوا‌ها و اصوات را از یکدیگر به خوبی تشخیص دهید. نکته مهم دیگری نیز وجود دارد و آن درک معنای کلمات در جملات است.

  1- آموزش لیسنینگ (Listening) انگلیسی از طریق تقویت لغات

  شناخت بهتر لغات و واژه‌ها و تفکیک آن‌ها ازیکدیگر و درک معنای هر لغت، به آموزش لیسنینگ (Listening) انگلیسی کمک می‌کند. به طور کلی گنجینه زیاد لغات، به درک بهتر شنیداری کمک می‌کند. بر این اساس توصیه می‌شود که در هنگام گوش دادن به مکالمات یا سخنرانی‌ها و یا جملات و صحبت‌هایی که می‌شنوید، در صورتی که با لغتی نا آشنا مواجه شدید، آن را جستجو و معنا‌های مترادف آن را پیدا کنید تا درک بهتری از لغت داشته باشید.

  2- تقویت لیسنینگ با فیلم

  تماشای فیلم و سریال از جمله رایج‌ترین و متداولترین روش‌های آموزش لیسنینگ (Listening) انگلیسی است. به ویژه اینکه مکالمات فیلم‌ها و سریال‌ها بسیار واضح و قابل فهم است. همچنین موقعیت‌های مختلفی را که شخص ممکن است در آن‌ها قرار گیرد را به تصویر می‌کشد. لذا آموزش لیسنینگ با فیلم، سریال و انیمیشن یکی از روش‌هایی است که به شدت برای تقویت مهارت شنیداری توصیه می‌شود.

  3- گوش کردن به پادکست

  یکی از روش‌های آموزش لیسنینگ (Listening) انگلیسی، شنیدن پادکست‌های مورد علاقه است. پادکست‌ها در موضوعات و مسائل متنوع و به صورت روزانه تولید می‌شود. مزیت مهم این است که واژگانی که در پادکست‌ها به کار گرفته می‌شود از لغات پرکاربرد و مهم روز است. می‌توان بر اساس علاقه‌مندی‌های خود پادکست‌های متنوعی را در اینترنت پیدا کرد.

  4- گوش دادن به کتاب‌های صوتی

  کتاب‌های صوتی یکی دیگر از ابزار‌های تقویت آموزش لیسنینگ انگلیسی است. همزمان که از محتوای کتاب صوتی خود لذت می‌برید، ضمیر ناخودآگاه و حافظه یادگیری شما نیز کمک می‌کند تا ضمن درک مفهوم جملات، مهارت‌های شنیداری خود را تقویت کنید. این روش به درک بهتر واژه‌ها و به خاطر سپاری آن‌ها در ذهن و حافظه بلندمدت و پردازش آن‌ها کمک زیادی می‌کند.

  5- گوش دادن به ترانه‌ها

  این روش نیز یکی از روش‌های ساده و در عین حال مؤثر برای آموزش لیسنینگ انگلیسی است. یعنی آموزش لیسنینگ با موسیقی زیرا ترانه‌ها به دلیل ساختار آهنگینی که دارند، به راحتی در حافظه و ذهن ماندگار می‌شوند. و چه خوب که ما با گوش دادن به موسیقی های انگلیسی هم مهارت شنیداری خود را تقویت می کنیم و هم می توانیم لحجه های انگلیسی زبان ها را بهتر بفهمیم و با آن آشنا شویم.

  6- گوش دادن به اخبار تلویزیونی یا رادیویی

  معمولاً واژگانی که در اخبار رادیویی یا تلویزیونی به کار گرفته می‌شود، از واژه‌های پرکاربرد روز است. لذا گوش دادن به اخبار رادیو و تلویزیون، دایره واژگان‌های پرکاربرد را به شدت تقویت می‌کند. و چون مجریان اخبار با لحنی آرام و شفاف صحبت می کنند، یادگیری هم برای ما آسان تر می شود.

  7- بهره‌گیری از یوتیوب، شبکه‌های اجتماعی و سایت برای تقویت لیسنینگ

  یوتیوب و شبکه‌های اجتماعی نیز در کنار انواع سایت برای تقویت لیسنینگ، امکانات گسترده‌ای برای تقویت و یادگیری شنیداری فراهم کرده‌اند. لایوهای اینستاگرامی، دانلود رایگان فایل صوتی برای تقویت listening، امکانات تلفظ ماشینی و انسانی از جمله ویژگی‌هایی است که به تقویت مهارت شنیداری کمک می‌کند.

  8- از محتوا در حوزه مورد علاقه خود استفاده کنید

  «محتوای مورد علاقه شما» را به عنوان محتوای شنیداری انتخاب کنید.

  به عنوان مثال، اگر انیمه ای از یک ژانر خاص را دوست دارید، یک DVD یا Blu-Ray آن انیمه را انتخاب کنید و اگر به علم یا مهندسی علاقه دارید، یک ویدیوی سخنرانی در آن زمینه را انتخاب کنید و از آن به عنوان ماده آموزشی استفاده کنید.

  اما چرا :

  •  از آنجایی که قبلاً اطلاعات و دانش لازم را دارد، حتی به زبان انگلیسی نیز به راحتی قابل درک است.
  •  از آنجایی که یک منطقه مورد علاقه است، ادامه تمرین آسان است و ناامید شدن سخت است.

  یک روش توصیه شده به ویژه تماشای محتوای ویدیویی مانند YouTube است.

  یوتیوب یک پلتفرم ویدیویی است که از خارج از کشور سرچشمه می گیرد و محتوای زیادی به زبان انگلیسی ایجاد شده است. اگر در منطقه مورد علاقه خود جستجوی کلیدواژه انجام دهید، باید بتوانید نوعی ویدیو پیدا کنید.

  در بخش مواد آموزشی انگلیسی کتابفروشی ها، مطالب آموزشی زیادی به صورت تخصصی در گوش دادن به زبان انگلیسی وجود دارد، اما موضوعاتی که آنها با آنها سروکار دارند اغلب موضوعات سخت اجتماعی هستند و به نظر من علاقه مندی برخی افراد به آنها دشوار است.

  بنابراین، بیایید محتوای مورد علاقه شما را پیدا کنیم.

  9- اطلاعات روزانه را به زبان انگلیسی وارد کنید

  در بررسی های روزانه خبری، نه تنها از رسانه های ایرانی بلکه از رسانه های خارج از کشور نیز به طور فعال استفاده کنیم. به این ترتیب، می توانید یادگیری را در عادات روزانه خود بگنجانید.

  علاوه بر این، ادامه آن آسان است زیرا کاری را که در ابتدا به طور معمول انجام می شد، مانند بررسی اخبار، به آموزش تبدیل می کند. یادگیری یک زبان، نه فقط انگلیسی، یک مبارزه با مشکلات است، بنابراین این روش به شدت توصیه می شود.

  نکاتی برای تقویت مهارت شنیداری

  هنگام آموزش مهارت شنیداری انگلیسی در ابتدا نباید نگران باشید، وقتی متوجه شدید که بسیاری از کلماتی را که می شنوید متوجه نمی شوید، این طبیعی است، اما پس از مدتی عادت می کنید و سعی می کنید کم کم به آنچه می شنوید پی ببرید و تا زمانی که عامل ترس را از عدم درک از بین نبرید و انگیزه ادامه دادن را نداشته باشید، چیزی دست گیر شما نمی شود. پس به نکاتی که به شما می گوییم توجه کنید.

  •  هدف خود را انتخاب کنید

  طبیعی است که ما به طور کلی در زندگی خود جز برای یک هدف خاص هیچ کاری انجام نمی دهیم، پس چه فایده ای دارد که مهارت شنیداری خود را تقویت کنید؟ این همان چیزی است که باید در نظر داشته باشید تا بتوانید به آن برسید و این نیاز به عزم و پشتکار برای رسیدن به نتیجه رضایت بخش دارد. پس تعیین هدف کنید و به خود بگویید هدف من از یادگیری لیسنینگ انگلیسی چیست؟!

  • به چیزهایی که دوست داری گوش کن

  وقتی می‌خواهید مهارت لیسنینگ را تمرین کنید، باید فیلم‌ها، یا حتی ضبط‌ های صوتی را، چه در تلویزیون یا رادیو، که دوست دارید به زبان انگلیسی بشنوید، چه در ورزش، چه در اخبار یا مستند… انتخاب کنید تا از گوش دادن آنها احساس خستگی نکنید و تا می توانید ادامه دهید.

  • زمان مناسب را انتخاب کنید

  شما باید زمانی را برای گوش دادن انتخاب کنید که آمادگی ذهنی داشته باشید و نه فقط گوش دهید تا بتوانید درصد زیادی را درک کنید و روی نحوه تلفظ تمرکز کنید و اگر زمان مناسب را انتخاب کنید، در آخر نتیجه مثبت تری منعکس می کنید و بیشترین فایده را داشته باشید.

  • برای تمرین گوش دادن وقت بگذارید

  تمرین گوش دادن خود را با زمان بندی درست انتخاب کنید و به صورت تصادفی مطالعه نکنید، باید برنامه زمانی یا زمان خاصی را برای گوش دادن به زبان انگلیسی تعیین کنید که تا حد امکان به آن پایبند باشید تا انگیزه ای برای ادامه دادن داشته باشید.

  • به منابع جدید تکیه کنید

  در عصر کنونی ما و از طریق اینترنت، به طور کلی مطالب آموزشی اعم از شنیداری و بصری، بدون نیاز به سفر به آنها چه از طریق وب سایت ها و چه از طریق اپلیکیشن های تلفن، در دسترس همگان قرار گرفته است و بنابراین شما فرصت انتخاب و کشف دارید. منابع صوتی جدیدی که برای توسعه مهارت گوش دادن به روشی آسان و ساده به آنها تکیه می کنید. محتوای آموزشی بسیار خوبی را ارائه می دهند.

  بیایید بتوانیم کلمات را بشنویم

  اکنون که می توانید کتاب های درسی مقطع راهنمایی و دبیرستان را بشنوید، زمان یادگیری لغات فرا رسیده است.

  برای کلماتی که با خواندن آنها به راحتی می توانید آنها را درک کنید، غیر معمول نیست، اما نه با شنیدن آنها. بیایید روی ارتباط صدا و کلمات کار کنیم. در این زمان، تمرین تلفظ، کارایی را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

  اگر هدف یادگیری خاصی ندارید، یک کتاب لغات TOEIC برای مبتدیان تهیه کنید. این سطح از واژگان بسیار رایج است، بنابراین ارزش به خاطر سپردن را دارد. اگر هدف دیگری دارید لطفا یک کتاب واژگان متناسب با آن تهیه کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  مدرس

  استاد برتر

  نحوه ارسال

  دانلود محصول

  مدت زمان

  متغیر

  پشتیبانی

  24 ساعته

  دوره آموزش زبان انگلیسی

  997,000تومان

  دوره تخصصی آموزش زبان انگلیسی