×

تماس با ما

آموزش ریدینگ آیلتس

 • ساختار بخش آموزش ریدینگ آیلتس

  بخش ریدینگ آیلتس برای آزمایش طیف گسترده ای از مهارت های ریدینگ طراحی شده است. بخش ریدینگ آیلتس شامل 40 سوال است که بین سه متن، بخش طولانی، از متن تشریحی و واقعی گرفته تا بلاغی و تحلیلی برای شرکت کنندگان توزیع شده است. این متون از کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌ها هستند و برای مخاطبان غیرمتخصص انتخاب شده‌اند، اما برای افرادی که در دوره‌های کارشناسی یا متقاضی ثبت نام حرفه‌ای هستند مناسب است. مدت زمان بخش ریدینگ آیلتس 60 دقیقه است.

  به طور کلی، متن‌ها طولانی‌تر و دشوارتر می‌شوند (بنابراین قسمت اول ساده‌ترین است) و هر قطعه تعدادی کار خواندنی دارد که سعی می‌کند آنها را امتحان کند، با سیزده یا چهارده سؤال که باید به آنها پاسخ دهید. این مهارت‌ها ممکن است شامل خواندن برای محتوا، خواندن برای ایده‌های اصلی، خواندن برای جزئیات، تندخوانی، درک استدلال و شناخت نظرات، نگرش‌ها و هدف نویسندگان باشد.

  انواع مختلفی از سوالات وجود دارد که همگی برای آزمایش مهارت های مختلف ریدینگ انگلیسی طراحی شده اند. مهم است که با هر یک از انواع مختلف سوالات آشنا شوید :

  •  تکمیل جمله را کامل کنید
  • خلاصه کامل، یادداشت، جدول، نمودار خلاصه، یادداشت، تکمیل نمودار جریان
  • سولات کوتاه پاسخ
  • تکمیل برچسب نمودار را کامل کنید
  • چند گزینه ای
  • اطلاعات تطبیقی
  • تطبیق سرفصل ها
  • تطبیق پایان جملات
  • درست، نادرست، داده نشده است

  6 استراتژی برای دستیابی به بالاترین امتیاز در ریدینگ آیلتس

  ما در اینجا به غیر از استفاده از دوره رایگان آموزش زبان انگلیسی شش راه اصلی و کلیدی را به شما آموزش خواهیم داد که بسیار در آزمون ریدینگ آیلتس کاربردی و مهم هستند و به نوعی اگر به این آموزش ها با دقت توجه کنید، خیلی بهتر و با اعتماد به نفس بیشتری و بدون استرس می توانید در آزمون حضور پیدا کنید و به نتیجه ای عالی برسید.

  1- مهارت های خود را در هر نوع سوال بخش خواندن توسعه دهید

  حدوداً 14 نوع سؤال مختلف وجود دارد و شما باید برای جواب دهی با هر یک استراتژی پیدا کنید. برخی از انواع پرسش ها پاسخ هایی دارند که به ترتیب آمده اند و برخی نه. دانستن این اطلاعات به شما کمک می کند که نه تنها در زمان صرفه جویی کنید بلکه پاسخ های نادرست را نیز شناسایی کنید.

  سه مورد از رایج ترین انواع سوالات که در بخش ریدینگ آیلتس باید به آنها توجه کنید را در اینجا برای شما نام برده ایم :

  درست / نادرست / داده نشده است : اگر درست را انتخاب کنید، کل جمله باید درست باشد. سوالات دشوار و سختی وجود دارد که در آن همه جزئیات صحیح نیستند. ممکن است بخشی از جمله درست و برخی نادرست باشد. در این موارد، پاسخ “اشتباه” خواهد بود.

  سوالات منطبق: گزینه هایی را که قبلا استفاده کرده اید خط نکشید. این ممکن است راهی سریع برای انجام کار به نظر برسد اما می تواند منجر به خطا شود. در عوض، همه گزینه ها را برای هر سوال مرور کنید. به این ترتیب شما این فرصت را خواهید داشت که اشتباهات خود را با مشاهده اینکه آیا هر یک از گزینه های کلمه برای سؤال دیگری مناسب تر است اصلاح کنید.

  نکته : مطمئن شوید که از حداکثر تعداد کلمات برای هر شکاف بیش از اندازه نشود.

  2- لازم نیست تک تک کلمات بخش ریدینگ را بفهمید

  قطعا در قسمت ریدینگ آیلتس با کلمات ناشناخته ای مواجه خواهید شد، حتی اگر جزو افرادی باشید که می توانید انگلیسی را به خوبی بخوانید. اما جای نگرانی نیست، این کاملا طبیعی است، زیرا بخش ریدینگ آیلتس با هدف سنجش توانایی شما در خواندن متون کامل و دانستن هر کلمه در آن نیست، بلکه هدف اصلی آن آزمایش توانایی شما برای درک آنچه خوانده اید است…

  وظیفه شما این است که فقط پاسخ ها را انتخاب کنید. اکثر سؤالات توانایی شما را در یافتن اطلاعات خاصی که به شما داده می شود و سپس درک جمله یا جملاتی که حاوی آن اطلاعات هستند، آزمایش می کنند. تنها دو نوع سوالی که نیاز به درک دقیق تری دارند، تطبیق عناوین کل بخش و انتخاب عنوان است. در حالی که تمام سوالات دیگر بر اساس اطلاعات شناسایی است.

  و اگر در بخش ریدینگ آیلتس با کلماتی مواجه شدید که متوجه آنها نمی شدید، دو کار می توانید انجام دهید، این است که به کلمات و جملات اطراف آنها نگاه کنید تا سرنخ هایی در مورد معنی آنها پیدا کنید یا می توانید ادامه دهید و آنها را نادیده بگیرید.

  3- ابتدا سوالات را بخوانید

  بسیاری از متقاضیان بخش ریدینگ آیلتس بلافاصله شروع به خواندن متن می کنند و این در واقع کار اشتباهی است که شما نباید انجام دهید. همیشه باید ابتدا به سراغ سوالات بروید. سوال اول را بخوانید، زیر کلمات کلیدی که به شما در یافتن پاسخ در متن کمک می کند خط بکشید و تنها پس از آن شروع به خواندن متن کنید. سپس همین روند را برای سوال دوم  و بعدی تکرار کنید.

  اگر ابتدا سوالات را نخوانید، نمی دانید که در متن به دنبال چه چیزی باشید. در نهایت زمان زیادی را تلف خواهید کرد. دو نکته بعدی شما را در مورد چگونگی یافتن پاسخ مورد نظر خود آشنا می کند.

  4- خواندن و اسکن سریع

  دو روش مهم خواندن که باید استفاده کنید، تندخوانی و اسکن چشم است. تندخوانی یعنی نگاه کردن به متن خیلی سریع برای فهمیدن اصل آن. به عبارت دیگر، رسیدن به ایده اولیه از آنچه در اطراف آن می گذرد. می توانید این کار را با نگاه کردن به عنوان بخش، عنوان های فرعی (در صورت وجود)، و اولین و آخرین جمله های هر پاراگراف انجام دهید. جمله اول هر پاراگراف از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا ایده اصلی آن پاراگراف را در بر میگیرد.

  اسکن به معنای جستجوی بسیار سریع متن برای یک تکه خاص از اطلاعات است. این میتواند چیزی شبیه نام یا تاریخ باشد، یا می تواند یک ایده یا بیانیه یا نظر شخصی باشد، همچنین می توانید کلمات کلیدی یا کلماتی با معانی مشابه را جستجو کنید. این مرحله معمولاً پس از خواندن سؤالات انجام می شود، بنابراین متوجه می شوید که به دنبال چه چیزی هستید و اگر ابتدا متن را سریع خوانده باشید، این کار آسان تر خواهد بود.

  توجه داشته باشید که خواندن و اسکن سریع، نیازی به خواندن کلمه به کلمه متن ندارد، بلکه متن را در 2 تا 3 دقیقه بخوانید- نه بیشتر.

  5- کلمات اصلی (کلید واژه ها)

  مرحله اسکن همچنین می تواند به شما کمک کند کلمات کلیدی و اعداد را سریعتر پیدا کنید. آنها مهمترین کلماتی هستند که ایده های اصلی را بیان می کنند. به عنوان مثال، در متنی در مورد “آموزش زبان انگلیسی” اگر عبارت : دانش جویان در یادگیری زبان انگلیسی همیشه به دنبال آسان ترین راه و ارزان ترین راه هستند. کلمات اصلی آن می شوند: زبان انگلیسی، دانش جویان و یادگیری آسان. وقتی که کلمات کلیدی آن را پیدا کردید، انجام این کار به شما کمک می کند بخشی از متن مورد نیاز خود را پیدا کنید.

  نکته مهم دیگر این است که کلمات موجود در سوالات با کلمات متن یکی نیستند. بنابراین باید سوالات را در ذهن خود بازنویسی کنید. به عبارت دیگر، به روش های مختلفی برای گفتن یک چیز فکر کنید، و می توانید این کار را با فکر کردن به مترادف ها یا کلماتی با معانی مشابه انجام دهید.

  توجه: هنگام اسکن و انتخاب کلمات کلیدی، زیر مهمترین عبارات خود خط بکشید. این به شما کمک می کند زمان جستجوی پاسخ ها را کاهش دهید.

  6- تمرین باعث می شود استاد شوید

  تا زمانی که به طور منظم تمرین نکنید بهتر نخواهید شد، سعی کنید در بخش ریدینگ آیلتس به طور منظم تمرین کنید. و می توانید تعداد زیادی تست تمرینی را به صورت رایگان در اینترنت پیدا کنید.

  به یاد داشته باشید که باید از تست های تمرینی بخش ریدینگ برای دو هدف استفاده کنید:

  1- مهارت های خود را توسعه دهید، انواع مختلف سوالات را تمرین کنید و دایره لغات خود را تقویت کنید.

  2- خود را در شرایط آزمون آزمایش کنید تا نمره خود را بررسی کنید و ببینید آیا پیشرفت کرده اید یا خیر.

  3 مرحله برای آماده شدن برای بخش ریدینگ آیلتس

  1. سرعت مطالعه خود را بهبود بخشید

  تنها یک راه برای انجام این کار وجود دارد، هر چه بیشتر بخوانید، بهتر و سریعتر در خواندن خواهید بود. برای کار روی خواندن متون و سوالات باید تست های تمرینی بدهید. حتی در اوقات فراغت خود که در حال استراحت هستید و متون جالبی مانند رمان و کتاب های مصور می خوانید، سعی کنید هر بار کمی سریعتر مطالعه کنید. همچنین ممکن است بخواهید برای خودتان وقت بگذارید تا بررسی کنید که آیا در سرعت خواندن خود پیشرفت می کنید یا خیر.

  ممکن است از قبل منابع ریدینگ مورد علاقه خود را داشته باشید، اما خواندن متون و مقالاتی که از نظر طول و پیچیدگی بسیار شبیه به متون آیلتس هستند، ایده خوبی است. به شما پیشتهاد می کنیم چند مقاله علمی یا اقتصادی و سیاسی بخوانید.

  2. توسعه واژگان

  این یکی از دلایل اصلی عدم دریافت مدرک مورد نیاز دانشجویان است. یادگیری واژگان فقط به معنای یادگیری معنای یک کلمه نیست، بلکه یادگیری این است که چه زمانی می توانید از یک کلمه استفاده کنید و چه زمانی نمی توانید. همچنین در مورد مترادف هایی است که می توان با کلمات استفاده کرد. برای تقویت دایره لغات خود، سه کار را انجام دهید: خواندن، مشاهده و تجدید نظر.

  • خواندن بهترین راه برای تقویت دایره لغات شماست. به خاطر سپردن فهرست کلمات به اندازه دیدن کلمات در متن موثر نیست. وقتی کلمه جدیدی را می بینید که متوجه نمی شوید، سعی کنید معنی را از روی متن حدس بزنید. این به این معنی است که شما سعی می کنید معنی را بر اساس کلمات و جملات اطراف آن حدس بزنید. از شما انتظار می رود در آزمون آیلتس این کار را انجام دهید، بنابراین بهتر است همین الان تمرین کنید. و فراموش نکنید که معنی را در طول آموزش بررسی کنید.
  • بعد، شما باید تمام کلمات جدید خود را در یک دفترچه لغات آیلتس قرار دهید. نه تنها معنی، بلکه چیزهایی مانند مترادف، متضاد، شکل، مثال ها، تلفظ و تصاویر را نیز ضبط کنید. لازم نیست همه این موارد را ضبط کنید. فقط آنهایی که برای شما مناسب هستند. مغز ما همه به طور متفاوتی کار می کند، بنابراین دریابید که چه چیزی به شما کمک می کند واژگان را به خاطر بسپارید و از آنها استفاده کنید.
  • در نهایت، اگر آن را اصلاح نکرده باشید، ثبت همه این واژگان جدید فایده ای ندارد. بنابراین یک هفته پس از اولین مطالعه، سپس پس از دو هفته و در نهایت پس از یک ماه به واژگان جدید نگاه کنید. خود را با پنهان کردن معانی یا تلاش برای فکر کردن به یک جمله آزمایش کنید.

  با انجام این مراحل، به زودی دفترچه ای پر از کلمات برای به خاطر سپردن خواهید داشت و می توانید به طور موثر در تمام بخش های آزمون آیلتس از آن استفاده کنید.

  3. دستور زبان (قوانین)

  انواع سؤال مانند تکمیل خلاصه و تکمیل جمله مستلزم آن است که هنگام قرار دادن پاسخ، جمله از نظر گرامری صحیح باشد. این بدان معناست که قوانین گرامری می تواند به شما در تعیین پاسخ صحیح کمک کند. شما می توانید با مطالعه زیاد، گوش دادن به مکالمات، مرور گرامر و به کارگیری آن از طریق نوشتن، دانش خود را در مورد گرامر انگلیسی تقویت کنید.

  💠 10 تصور نادرست در مورد آیلتس

  1- آیلتس از سایر آزمونهای زبان انگلیسی دشوارتر است ⏪ ( لزوما نه ولی انتظار از داوطلب در آیلتس در مقایسه با بقیۀ آزمونها بیشتر است).

  2- شخص میتواند از بین آزمون آیلتس عمومی یا آکادمیک به دلخواه انتخاب کند ⏪ (نه. آزمون بستگی به هدف شخص دارد. مثلا برای ادامه تحصیل فقط میتوان آزمون آکادمیک را انتخاب کرد).

  3- آزمونهای آیلتس در نقاط مختلف، متفاوتند ⏪ (نه. آیلتس نسخه‌های متعددی دارد ولی آزمون در هر نوبت خاص در همه جای دنیا یکیست).
  4- میتوان در برخی مراکز برگزارکننده، نمرات بهتری گرفت ⏪ (مطلقا اینچنین نیست).
  5-  داوطلب میتواند فقط 3 نوبت آزمون بدهد ⏪ (نه. محدودیتی وجود ندارد ولی بین دو نوبت آزمون باید سه ماه فاصله باشد).
  6- داوطلب میتواند به ‌تنهایی برای موفقیت در آزمون مطالعه کند ⏪ (احتمالا . البته بعضی داوطلبین نیاز به آموزش کلاسی یا خصوصی دارند.

  7- برای اخذ نتیجۀ خوب در آیلتس، داوطلب باید تا میتواند تست حل کند ⏪ (به تنهائی کافی نیست و استراتژیهای دیگری هم لازم است. داوطلب بعد از هر جوابِ اشتباه باید به دنبال دلیل آن باشد).

  8- آزمون گوش دادن (listening) سخت‌ترین آزمون آیلتس است ⏪ (نه. این امر برای افراد مختلف، متفاوت است).
  9- اگر داوطلب به نمره‌اش اعتراض دارد، راهی برای رسیدگی وجود ندارد ⏪ (این امر درست نیست. اگر داوطلب از اشتباه بودن نمرۀ خود مطمئن است، حق تقاضای تجدیدنظر برای او محفوظ است. اما مستلزم #هزینه است و حتی اگر نمرۀ دوم کمتر از نمرۀ اول شود، دیگر جای اعتراض نخواهد بود).
  10- نمرۀ بالای اخذ شده توسط داوطلب میتواند همیشه به عنوان مدرک انگلیسی قوی او در آینده به کار رود ⏪ (نه. نمرات آیلتس به مدت 2 سال معتبرند).

  ♻️ نکات ساده اما مهم

  در این پست به 7 پرسش ریدینگ که میان داوطلبان آزمون آیلتس متداول است، پاسخ می‌دهیم.

  1- اگر درباره‌ی موضوع متن ریدینگ آیلتس چیزی ندانم چطور آن را بفهمم؟

  موضوع متن های ریدینگ آیلتس براساس علاقه‌ی عموم و از کتاب‌ها و مجلات و روزنامه‌ های مختلف گرفته می‌شوند و آن‌قدر دشوار نیستند که فردی تحصیل کرده متوجه‌شان نشود.

  هنگام آماده‌سازی آزمون آیلتس، هم باید خود متن های آیلتس را بخوانید و به سوالات پاسخ دهید و هم پیوسته متن های مختلف را بررسی کنید (برای تمرین عمومی مهارت خواندن). هر دو تمرین به شما کمک می‌کنند با موضوع های مختلف آشنا شوید و دانش حداقلی بدست آورید.

  2- چه سوالاتی پرسیده می‌شوند؟

  تنوع سوالات در ریدینگ آیلتس بسیار زیاد است. شما در این بخش با سوالات چهارگزینه‌ای، پاسخ کوتاه، کامل کردن جمله، پر کردن جدول، دسته‌بندی و صحیح/غلط/اشاره نشده مواجه خواهید شد.

  3- آیا باید ابتدا متن را با روش skimming بخوانم؟

  دو روش skimming (خواندن سریع متن برای بدست آوردن مفهوم کلی) و scanning (به دنبال جواب گشتن در متن) در خواندن اهمیت زیاد دارند اما شاید نگاه کردن به سوالات در ابتدا بهتر باشد. فهمیدن سوالات نسبت به متن آسان‌تر است و توصیه میکنم در حدود 45 ثانیه نگاهی به سوالات بندازید تا بدانید در متن به دنبال چه هستید. این روش را چندین بار در تمرین های خود استفاده کنید تا به آن عادت کرده و با کاربردش آشنا شوید. اگر در هیچ یک از تمرین های خود به نتیجه مطلوب نرسیدید و بیش‌تر خواندن سوالات شما را سردرگم کرد، این روش را کنار بگذارید.

  4- آیا زمانی اضافی برای نوشتن پاسخ‌ها در پاسخ‌نامه خواهم داشت؟

  خیر. بر خلاف بخش listening آیلتس که به شما فرصتی می‌دهند پاسخ هایتان را از برگه سوالات به پاسخ‌برگ منتقل کنید، در ریدینگ آیلتس زمان اضافی وجود ندارد. برای جلوگیری از زمانتان، باید جواب‌ها را از ابتدا در پاسخ‌برگ بنویسید.

  5- برای سه متن reading آیلتس، زمان یکسانی در نظر بگیرم؟

  اگر دنبال نمره‌ای بالاتر از 7 هستید، این نوع زمان بندی اشتباه است. باید توجه داشته باشید که متن های آیلتس به ترتیب دشوار و دشوارتر می‌شوند. در متن سوم باید متن را با دقت بیش‌تری بخوانید و زمان بیش‌تری نیاز است. اگر به نمره‌ی بالا فکر می‌کنید باید با اعتماد به نفس بخش اول را با سرعت بیش‌تر به پایان برسانید تا برای خود زمان ذخیره کنید. البته حواستان باشد بی‌دقتی نباید باعث پایین آمدن نمره‌تان شود.

  به طور کلی پیشنهاد می‌شود زمان بندی ریدینگ آیلتس خود را اینگونه تنظیم کنید.

  متن اول 17 دقیقه

  متن دوم 20 دقیقه

  متن سوم 23 دقیقه

  6- پاسخ درست به بخش سوم نمره‌ی بیشتری در ریدینگ آیلتس دارد؟

  خیر. گفتیم که متن ها به ترتیب سخت‌تر می‌شوند اما نه به این معنی که نمره‌ی سوالات نیز بیش‌تر خواهد شد.

  ریدینگ آیلتس در مجموع 40 سوال داشته و هر سوال (جدا از نوع و بخشی که در آن قرار دارد) 1 نمره ارزش دارد.

  7- آیا نمره‌ی منفی در reading آیلتس وجود دارد؟

  خوشبختانه، نه! در هر دو بخش ریدینگ و لیسنینگ آزمون آیلتس، پاسخ اشتباه نمره‌ای از شما کم نمی‌کند. به خاطر همین مسئله، هرگز نباید از حدس زدن غافل شوید. شانس خود را امتحان کنید، چه بسا ممکن است پاسختان صحیح باشد.

  نکته آخر

  در نهایت، برای آموزش ریدینگ آیلتس خود به خوبی برنامه ریزی کنید و مدتی را صرف توسعه واژگان و محدود کردن خطاهای زبانی کنید زیرا در آزمون هزینه آن ها از شما دریافت می شود. در روز امتحان، به یاد داشته باشید که هنگام انتقال پاسخ‌ها به پاسخنامه مراقب باشید و دستورالعمل‌ها را با دقت بخوانید. برای مثال، دستورالعمل‌ها ممکن است بگویند «دو کلمه و/یا یک عدد بنویس». سعی کنید 60 دقیقه را به هر متن تقسیم کنید، به طوری که هر کدام 20 دقیقه زمان داشته باشد، و آن را به 16-17 دقیقه برای خواندن و پاسخ دادن به سؤالات و 3-4 دقیقه برای انتقال پاسخ خود تقسیم کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  مدرس

  استاد برتر

  نحوه ارسال

  دانلود محصول

  مدت زمان

  متغیر

  پشتیبانی

  24 ساعته

  دوره آموزش زبان انگلیسی

  997,000تومان

  دوره تخصصی آموزش زبان انگلیسی